خرمالو و خواص آن

خرمالو:

خرمالو، میوه ای است شبیه گوجه فرنگی، دارای پوشش نازک و بی رنگ، طعم آن ابتدا گس است که پس از رسیدن شیرین می شود و در اواخر پائیز می رسد.
درخت خرمالو، شبیه درخت سیب است و دارای برگهای درشت و سبز خوش رنگ می باشد.
درخت خرمالو، درختی دو پایه و از تیره آبنوس سانان  است، در جنس خرمالو، حدود ۲۰۰ گونه وجود دارد که اکثرا در مناطق گرمسیری و بعضی نیمه گرمسیری هستند. خرمالوی معمولی، بومی چین است و قرنها است که تحت کشت در آمده است. خرمالو در برابر سرمای شدید زمستان حساس و از این نظر مشابه انار است . 

 

درخت خرمالو

 

خرمالو توسط پیوند زیاد می شود. و تحت شرایط مناسب می تواند تا ۱۰۰ سال عمر کند و تا ۹ متر ارتفاع پیدا کند.
میوه خرمالو تا زمانی که نرسیده باشد بسیار گس است، میوه خرمالو همانند میوه های دانه دار، پس از برداشت به رسیدن خود ادامه می دهد. هر هکتار باغ خرمالو، می تواند تحت شرائط مناسب تا ۱۰ تن محصول تولید کند.
ارقام تجارتی سراسر دنیا از جمله ایران همگی بسیار قدیمی هستند و منشاء ژاپنی دارند، از مهمترین ارقام آنها می توان: هاچیا’، فویو”، تانناشی ، را نام برد که میوه رقم فویو فاقد گسی است و می توان آنرا قبل از رسیدن کامل در حالیکه هنوز سفت است با چاقو برید و مصرف نمود.

 

خرمالو و دیابت
خواص خرمالو

۱.  بهترین پاک کننده کبد و کلیه ها است.

۲- میوه نارس آن گس است و تانن زیاد دارد. 

٣- خرمالو دارای ویتامین ۱ A ، کاروتن، کلسیم، گوگرد، و فسفر می باشد. که بخشی از ویتامین ها و املاح معدنی بدن را تامین میکند.وجود ویتامین A، و همچنین شیبول و بتولینیک اسید، باعث تقویت خواص ضد سرطان این میوه است.

۴. چون مواد قندی موجود در این میوه از نوع گلوکز است برای مبتلایان به مرض قند (دیابت) مصرف آن پیشنهاد نمیشود.

۵.خرمالو به دلیل محتوای ویتامین C می تواند باعث تقویت سیستم ایمنی بدن شده و از ابتلا به آنفولانزا و سرماخوردگی جلوگیری کند.

۶. از دیگر خواص خرمالو در دوران بارداری، تاثیر قابل توجه مصرف آن در تقویت دستگاه ایمنی بدن زن باردار است. ویتامین A و کاروتن موجود در خرمالو  در بهبود بینایی و تقویت ماهیچه های قلب موثر است. ویتامین C نیز در عملکرد بهتر دستگاه ایمنی بدن نقش دارد.

 این میوه می‌تواند انرژی مورد نیاز زنان باردار را تامین کند و همچنین سبب افزایش میزان خون در زنان باردار که از کم‌خونی رنج می‌برند، شود. علاوه بر این، آنتی‌اکسیدان‌های موجود در این میوه مقاومت بدن زنان باردار را افزایش می‌دهد، و به این ترتیب از بروز بیماری و حملات ویروسی در دوران بارداری جلوگیری می‌کند.

۷. برای بدنسازی و ورزشکاران پتاسیم و قند طبیعی موجود در آب خرمالو باعث افزایش انرژی بدن می شود و مصرف ۱ لیوان آب خرمالو قبل از ورزش و فعالیت های بدنی بسیار انرژی بخش است. خرمالو برای رفع خستگی و درمان استرس نیز مفید است و منیزیم موجود در آن گرفتگی عضلانی را برطرف می کند.

ترکیبات غذایی :

 

ترکیبات غذایی خرمالو

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *