نگهداری فیکوس لیراتا

مشخصات کلی :

فیکوس لیراتا با نام انگلیسی( fiddle leaf fig ) بومی مناطق گرمسیری آفریقا بوده و در محیط طبیعی زادگاه خود تا ۱۲ متر قد می‌کشد اما در آپارتمان رشد کندی دارد. به این گیاه به دلیل داشتن برگهای سبز و بزرگ رو به بالا که شبیه به ویالون هستند، فیکوس برگ ویولونی نیز گفته می‌شود. این گیاه دوستدار هوای گرم و مرطوب است اما شرایط محیطی متفاوت از آن را نیز تحمل می‌کند. 

 

نیازهای محیطی فیکوس لیراتا

 نیاز های محیطی :

آبیاری:

به دلیل برگ های پهن و وسیعی که این گیاه دارد سطح تبخیر آن بالا بوده و نیاز آبی زیادی این گیاه دارد . 
اگر این گل کم آبیاری شود  برگهای جدید قهوه ای  میشوند و میریزند اگه زیاد از حد آبیاری شود برگ های پایین و بزرگ قهوه ای شده  و میریزند. پس میزان آبیاری مهم میباشد .

دما :

دمای رفاه برای این گیاه بین ۱۸ تا ۲۵درجه سانتیگراد میباشد.این گیاه نسبت به دمای زیر ۵درجه حساس است و باید در زمستان گیاه را به مکانهای گرم منتقل کنید.

نور:

بازهم به علت داشتن برگهای پهن و بزرگ برای فتوسنتز و رشد باید نور زیادی براش فراهم کنید بهترین مکان براش نزدیک پنجره جنوبی هست البته توجه داشته باشید که نور فیلتر شده برای این گیاه مناسب است  اما اگر از ابتدای بهار در نزدیکی پنجره و بدون فیلتر قرار داده باشید مشکلی براش پیش نخواهد آمد زیرا به این شرایط عادت میکند.

کمبود نور باعث ریزش برگهای سبز گیاه خواهد شد و گیاهی بدون برگ خواهید داشت فقط یک نکته مهم این است که گیاه را هر هفته بچرخانید تا همه بخش های گیاه نور کافی را جذب کنند .

کوددهی:

در فصل رشد فعال یعنی در به طور کل در هواهای گرم سال  از فروردین تا مهر در ،ماهی یکبار با کودها مایع و طبق دستور گیاه را تغذیه کنید.و این را در نظر بگیرید که بعد از کوددهی  سوختگی برگها به خاطر احتمال زیاد مقدار زیاد ازت میباشد.

خاک مناسب فیکوس لیراتا :

فیکوس لیراتا به خاکی با زهکشی خوب و حاوی مواد آلی فراوان نیاز دارد. مثلا ترکیب نصف پیت ماس و پرلیت دانه درشت ترکیب مناسبی است. از خاک های آماده کاکتوس و خاک رس به تنهایی به هیچ وجه برای این گیاه استفاده نکنید.
حتما زهکشی گلدان را بررسی کنید تا تجمع آب در گلدان باعث پوسیدگی ریشه نشود . به یاد داشته باشید آب باید به راحتی از خاک عبور کند.
ریزش برگ فیکوس جنگلی

تعویض گلدان:

فیکوس لیراتا رشد ریشه زیادی دارد و باید هر سال خاک گلدان را تعویض کنید و در گلدان حداقل دو سایز بزرگتر کاشته و حتما از شن یا پرلیت سایز درشت جهت زهکشی در کف گلدان استفاده کنید.

تکثیر :

 از طریق قلمه انتهایی:

فیکوس لیراتا یا همان فیکوس ویولونی از طریق ریشه دار کردن قلمه انتهایی می باشد که جالب است که بدانید چه در خاک مرطوب و  یا درون آب می تواند ریشه دار شود .
اندازه قلمه ها همان حدود ۱۰ سانتی متر باشد کافی میباشد و البته دیده شده که بدون برگ هم ریشه دار شده اند البته استفاده از هورمون های ریشه زا روند تولید ریشه را بهبود می بخشد.

تکثیر فیکوس لیراتا از طریق قلمه برگ:

خیلی جالب است که بدانید فیکوس لیراتا را از طریق قلمه برگ هم می توان تکثیر کرد که البته درصد موفقیت آن کم است ولی روشی است که امتحان شده و جواب هم داده است.

تکثیر فیکوس لیراتا

 

تکثیر فیکوس

 

عوارض و مشکلات گیاه فیکوس لیراتا :

 

از جمله آفات گیاه انجیری ویولونی می توان به کنه قرمز و شپشک آرد آلود اشاره نمود. حمله کنه ها به گیاه در نتیجه هوای خشک محیط می باشد؛ بنابراین برای پیشگیری از ابتلای گیاه به این آفت، غبارپاشی روزانه برگ ها توصیه می گردد.

 

اما در صورت ابتلای گیاه به این آفات می توان از سم های تجویز شده توسط متخصصین باغبانی و کارشناسان استفاده نمود.

 

لکه های سبز کم رنگ بر پشت و روی برگ ها که به تدریج قهوه ای می شوند، نشان از آلودگی قارچی گیاه دارد که باید با سم مناسب برگ ها را سم پاشی نمود.

 

نقاط سوخته بر روی برگ های گیاه می تواند ناشی از رشد قارچ ها در هوای گرم و تهویه ناقص محیط باشد. همچنین شکستگی فیزیکی برگ ها و در معرض هوا قرار گرفتن شیره موجود در گیاه منجر به ایجاد حالت سوختگی بر روی برگ ها می شود.

کمبود میزان آبیاری منجر به ایجاد برگ های جدید سوخته می گردد.

 

چنانچه نوک برگ های گیاه حالت خشک شده داشته باشد نشان از خشکی هوا یا خشکی خاک دارد.

 

نوسانات دمایی ناگهانی همانند جابه جایی گیاه در اتاق، خشکی هوا و یا قرار گیری در جلوی آفتاب داغ تابستان منجر به ریزش ناگهانی برگ ها می گردد.

 

کمبود رطوبت هوا، هوای خنک، خشکی خاک و یا کمبود نور از جمله عواملی هستند که منجر به زردی تدریجی برگ ها و ریزش آن ها می شود.

عوارض و بیماری های فیکوس
نگهداری نخل اریکا را در این مطلب بخوانید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *