نگهداری نخل ماداگاسکار

مشخصات کلی:

نام علمی نخل ماداگاسکار Pachypodium می‌باشد. دو گونه معروف نخل ماداگاسکار Pachypodium lamerei و pachypodium geayi به دلیل شکل ظاهری زیبا و آسان بودن پرورش آن تقریباً در تمام نقاط دنیا تولید و نگهداری می‌شود.
نخل ماداگاسکار به دلیل شباهت ظاهری که با درختان نخل دارد به این اسم مشهور شده است، ولی در حقیقت به خانواده ساکولنت ها تعلق داشته و بومی بخش‌های جنوبی ماداگاسکار است. این گل زیبا بسیار مقاوم است و رشد سریعی دارد.
نخل ماداگاسکار ساقه‌ای بلند، ضخیم، آبدار و گوشتی دارد که پوشیده از تیغ است و برگ‌ها همانند برگ‌های نخل در بالای تنه قرار دارند و در فصل تابستان گل‌های سفیدی در بالاترین قسمت برگ‌های گیاه مشاهد می‌شود. نخل ماداگاسکار در محیط آپارتمان میتواند تا حدود یک تا دو متر رشد کند، گیاهی خزان کننده است و نگهداری از آن در خانه به تصفیه هوای منزل کمک می‌کند.

نیازهای نخل ماداگاسکار
نیازها:

نور:

نخل ماداگاسکار به نور فراوانی نیاز دارد و نور مستقیم آفتاب را حداقل به مدت ۶ ساعت دوست دارد. اگر امکان تابش نور مستقیم آفتاب بر روی آن وجود ندارد در مکانی همانند نزدیکی یک پنجره که کاملاً روشن و پر نور است آن را قرار دهید.

تمامی قسمت های این گیاه سمی است و در صورت خورده شدن می تواند مشکلاتی ایجاد کنده، در حمل و نقل و تعویض گلدان مراقب تیغ های آن باشید.

 

آبیاری:

به خشکی مقاومت خوبی دارد و اگر زیاد آبیاری شود احتمال پوسیدگی ریشه افزایش پیدا می کند و برگ ها زرد می شوند. در تابستان و بهار آبیاری بین ۷ الی ۱۰ روز یکبار پیشنهاد میشود.  خشکی کشیدن بیش از اندازه هم باعث کم شدن حجم ساقه، چروکیده شدن برگ ها و ریزش آن ها می شود.
بهترین زمان آبیاری وقتی است که خاک گلدان خشک شده باشد. در طی زمستان هم آبیاری را کاهش بدهید.

ترکیب خاک مناسب:

خاک مناسب برای این گیاه همان خاک مخصوص کاکتوس است. ترکیب خاکی شامل ماسه نرم، کوکوپیت و پیت ماس باید باشد. خاک کاکتوس به خاطر بافت سبک ، آب را به راحتی از خود عبور می دهد و از بیماری قارچی جلوگیری می کند. در بهار اقدام به تعویض گلدان و ریختن خاک جدید نمایید

کوددهی:

نخل ماداگاسکار نیز مانند هر گل دیگری برای رشد بهتر به کوددهی نیاز دارد. می‌توانید در اوایل بهار و اوایل تابستان هر ۲ هفته یکبار از کود مخصوص گیاهان آپارتمانی و یا کود مخصوص کاکتوسها برای تقویت این نخل استفاده کنید. به هیچ وجه در دادن کود زیاده روی نکنید چرا که سبب از بین رفتن نخل ماداگاسکارتان خواهد شد.

تعویض گلدان :

اگر شرایط برای نخل ماداگاسکار مناسب باشد، رشد سریعی خواهد داشت و هر ۲ یا ۳ سال یکبار به تعویض گلدان نیاز دارد. البته در صورتی که مایل باشید  می‌توانید هر سال در اواخر زمستان و یا اوایل بهار گلدان آن را تعویض کنید.

خاک مناسب و تعویض گلدان نخل ماداگاسکار
تکثیر نخل ماگاسکار  :

از طریق بذر:

این راه بسیار سخت است و پشنهاد نمیشود چون از سه هفته تا ۶ ماه طول می کشد تا جوانه بزند. برای تکثیر از طریق بذر مثل بقیه بذور ۲۴ ساعت قبل بخیسانید . این گیاه خیلی زود قوه نامیه خود را از دست می دهد ب همین دلیل از بذر ها ی تازه که بعد از خشک شدن و ترکیدن میوه ها در زمان حدودا اواخر تابستان و اوایل پائیز تهیه کرده اید استفاده کنید . و در دمای ۲۱ تا ۲۶ درجه در خاکی شنی به عمق ۰.۵ سانتی متری بکارید. و حتما در محیط پر نور قرار دهید.

تنه جوش یا قلمه :

به محض مشاهده آن را جدا کنید و در دمای ۲۰ درجه و در محل خنک و سایه قرار دهید تا شیره داخلش خشک شده و به اصطلاح کالوس دهد و بعد در خاک نرم و سبک و البته غنی بکارید. البته خاک را همیشه مرطوب نگهدارید برای این کار حتما به وسیله پلاستیک شفاف و روشن گلدان را کاور کنید. به محض اینکه احساس کردید گیاه مستقر شده است کاور را بردارید.
ریزش برگ نخل ماداگاسکار

بیماریهای نخل ماداگاسکار:

سیاه شدن و تیره شدن نوک برگ ها:

این مشکل می تواند به علت سرما و خشکی هوا باشد. اگر برگ های جدید  و تازه سیاه می شوند، به علت نور کم میباشد .

 ریزش برگ ها:

ریزش برگ های نخل ماداگاسکار، یکی از متداول ترین مشکلات ماداگاسکار است. این گیاه در پاییز، خزان می کند ولی فقط تعدادی از برگ های آن می ریزد و این امر طبیعی میباشد . تغییرات دمایی، باعث ریزش همه ی برگ های نخل ماداگاسکار می شود. ریشه ها را بررسی کنید  اگر  سالم باشند، مشکلی وجود ندارد.

زرد شدن برگ ها:

این مشکل بیشتر به دلیل آبیاری بیش از حد و پوسیدگی ریشه اتفاق می افتد.اما جابجایی، نور کم و بیماری های قارچی هم ممکن است باعث زرد شدن و ریزش برگ ها شود.ضمن این که زرد شدن و ریزش تعداد بسیار محدود برگ ها در فصل پاییز و زمستان طبیعی خواهد بود.

پوسیدگی :

با مشاهده هر قسمت پوسیده، باید آن قسمت را از گیاه جدا کرد. متأسفانه زمانی که نواحی نزدیک به سطح خاک می‌پوسند نمی‌توان گیاه را نجاتت داد و چاره‌ای جز صرف نظر کردن از این گیاه نیست.اما اگر نواحی بالاتر پوسیده هستند می‌توان قسمت‌های آلوده را جدا کرد و از بین برد تا پیشرفت بیماری به تعویق بیافتد اما پیشگیری راه حل بهتری است. خرید گیاه سالم استفاده از بستر کاشت ضدعفونی شده و خشک بودن هوا و تهویه مناسب از جمله راهکارهای جلوگیری از شیوع این بیماری است.

بیماری قارچی یا لکه برگی :

این بیماری منجر به بروز لکه‌هایی بر روی برگهای این گیاه می‌شود. این لکه‌ها می‌توانند با توجه به عامل قارچی یا باکتریایی که ایجاد کننده این بیماری است رنگ متفاوتی از زرد تا سیاه داشته باشند.بهترین راه حل چنین بیماری جمع آوری برگ های آلوده و جلوگیری از خیس و مرطوب شدن برگسار گیاه و استفاده از خاک‌های استریل و ضدعفونی شده در زمان تعویض خاک این گیاه است. همچنین در مواردی که بیماری شدید می‌شود می‌توان از قارچ‌کش برای جلوگیری از پیشرفت این بیماری استفاده کرد.

نگهداری نخل ماداگاسکار

 

نگهداری زاموفیلیا را در این مطلب بخوانید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *