نگهداری و مراقبت از گیاه برگ انجیری

 هر آنچه که باید در مورد نگهداری برگ انجیری بدانید

برگ انجیری همیشه سبز و بالا رونده است. برگهای پهن دارد  که بریدگی‌های عمیقی روی آن دیده می‌شوند. این گیاه ریشه های هوایی دارد که از طریق آن می تواند به اطراف تکیه کند. در ابتدای زندگی برگ قلبی شکل است و بریدگی ها با بالا رفتن سن و به مرور زمان ظاهر می شوند. رنگ برگ ها سبز تیره هستند که در گیاه بالغ می تواند حتی به طول یک متر هم برسد.

 برگ انجیری مناسب برای منازل و نامناسب برای ادارات و دفاتر و شرکت ها می باشد. چند گونه از فیلودندرون با برگهای پهن و بریدگی های عمیق در گل فروشی ها موجود است  که همه آنها تحت نامه برگ انجیری به فروش می‌رسند ولی در گیاه شناسی که اساس طبقه بندی روی گل و دستگاه زایشی است ممکن است دو گیاه ظاهراً مشابه دو نام مختلف را به خود اختصاص دهند.

در هر صورت گیاهان با هر نامی که عرض گردن در این نیازها مشترکند. هوای مرطوب و گرم ایده آل  آنهاست ، تغییرات درجه حرارت را به راحتی می پذیرند ،  ریشه های هوایی آنها احتیاج به تغذیه و تکیه گاه خزه دار دارند ، برای افراد مبتدی گیاهانی مناسب هستند.

گیاه برگ انجیری

 نیازها

  •  نور:

 نزدیک پنجره با نور غیر مستقیم نیم سایه ، نیم آفتاب نور دلخواه این گیاه است ، مواظب اشعه مستقیم آفتاب باشید . نور کم باعث کم شدن بریدگی‌های برده شده و از زیبایی آن می کاهد.

  •  دما:

اگرچه تا ۱۰ درجه سانتیگراد مقاومت دارد ولی کمتر از ۱۳ درجه سانتی‌گراد را دوست ندارد ، در تابستان تا حدود ۳۰ درجه سانتیگراد مقاومت می‌کند ولی در درجات بالاتر باید غبار پاشی مداوم نمود.

  •  آبیاری:

 آبیاری بیش از حد برای  گیاه برگ انجیری مضر و سطح خاک در فاصله دو آبیاری باید خشک شود ،همیشه قبل از آبیاری و رطوبت سطح خاک را بازدید کنید.

  •  رطوبت:

 در تابستان هفته ای دو تا سه بار و در زمستان هر هفته یک بار نیاز به غبارپاشی دارد  از آب ولرم و سبک فاقد املاح جهت غبارپاشی استفاده کنید. بهترین رطوبت ساخت جزیره در زیر گلدان است.

  •  تغذیه :

 تغذیه بیش از از اندازه باعث تجمع املاح در خاک میشود. در هر ماه یک بار تغذیه  کند.

  •  خاک مناسب:

 خاک سبک و آماده کاشت یا کمپوست بهترین و مناسب ترین محیط برای رشد ریشه گیاه برگ انجیری است.

  •  تعویض گلدان:

 هر ساله در فصل بهار بیرون زدن ریشه از زیر گلدان و با شروع فصل رشد احتیاج به تعویض گلدان دارد . در سال‌های بعد با سنگین شدن گلدان تعویض خاک سطح گلدان با خاک نوع و غنی پیشنهاد می گردد.

  •  تمیز نمودن برگها:

 برگ ها را با احتیاط با پارچه یا اسفنج مرطوب تمیز نمایید ، از مواد براق کننده شیمیایی حداکثر هر ماه یک بار استفاده کنید.

 

 تکثیر:

 گرفتن قلمه در بهار ، هر قلمه سه گره داشته باشد و در دما ۲۳ درجه ریشه دار گردد.

 

 عوارض و درمان گیاه برگ انجیری:

 رشد گیاه متوقف شده است: نور کافی نیست ، گلدان را به محل پرنورترین منتقل نمایید.

 لکه های قهوه ای در وسط یا حاشیه برگها نمایان شده است:  درآفتاب غبار پاشی کرده‌اید  ، عبور نور از قطرات آب به جای مانده روی برگ ها مانند عبور از شیشه است که به برگها صدمه می‌زند ، در سایه غبار پاشی کنید ، برگ های صدمه دیده را با کارد تیز تا انتها قطع کنید.

 بعضی از برگ ها شکاف طبیعی هم ندارند: گیاه از گونه دیگری است و عدم شکاف عمیق در برگ ها کاملاً طبیعی است.

 زخمهای سفید پنبه ای شکل روی برگ ها دیده می شوند: عامل آن حشره و آفت است ، با سم حشره کش نفوذی هر دو هفته یک بار گیاه را سمپاشی کنید تا علائم برطرف گردند.

برگهای زیرین زرد رنگ و سپس قهوه ای می شوند که شدت آن در زمستان بیشتر است: آبیاری بیش از اندازه عامل آن است ، اجازه دهید سطح خاک گلدان در فاصله بین دو آبیاری کاملا خشک شود سپس آبیاری را با مقدار کمتری انجام دهید ، هر دو هفته یک بار آبیاری کافی است ، زهکش را بازدید کنید.

برگ ها و شکاف دار می شوند: گیاه را از محل پر تردد خارج کنید  ، صدمات فیزیکی عامل آن است.

برگ ها خشک و چروک دار هستند: گیاه تشنه و هوا خشک است ، فوراً آبیاری نمایید.

 

برگ انجیری پنجه شیری

لکه های سیاه و زخم مانند روی برگها است: هوا سرد است ، گیاه را به محل گرمتری منتقل کنید.

برگها رنگ پریده اند:  احتیاج به تغذیه مصنوعی دارد.  گیاه برگ انجیری از کمبود عناصر در خاک رنج می برد ، هر سه هفته یکبار طبق دستور با کودهای مخصوص ، گیاه را تغذیه کنید.

برگها رنگ پریده و سطح زیرین آنها دارای تار عنکبوت است: عامل آن کنه ریز قرمز است.  برگ انجیری را با سم کنه کش طبق دستور هر دو هفته یکبار سمپاشی کنید تا علائم برطرف گردد. غبارپاشی به خصوص زیر سطح برگها در کاهش آفتاب موثر است.

نوک برگها قهوه ای میشوند: گیاه تشنه  است ، فوراً آبیاری کنید ، همیشه خاک گلدان را بازدید کنید. به خصوص در تابستان که نیاز به آب بیشتری دارد.

ریشه های هوایی گیاه را هرگز قطع نکنید ، بلکه با نصب قیم خزه دار آنها را وادار به فرو رفتن در  خزه مرطوب نمایید.

 

 

نگهداری گیاه آگلونما را در این مطلب بخوانید 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *