نگهداری کاکتوس ها در منزل نکته های طلایی

 نکات مهم نگهداری کاکتوس در خانه

  • نکته اول : نور کافی

از نکات مهم  نگهداری کاکتوس ها این است که اگر نور کافی به کاکتوس نرسد ،رشد علفی پیدا میکند. اکثر کاکتوس ها با توجه به شرایط نگهداری که قبلاً داشته اند نیازمند نور فیلتر شده ( نور پشت پرده) یا آفتاب ملایم می باشند.اغلب کاکتوس ها به چندین ساعت نور مستقیم خورشید در طول روز نیاز دارند.پنجره های شرقی با جنوبی بهترین مکان برای نگهداری کاکتوس ها می باشند.با این حال اگر کاکتوس شما شروع به سفید شدن ،زرد شدن یا نانرجی شدن کرد نور زیاد به آن رسیده و باید آن را به پنجره ی غربی منتقل کنید.

  • نکته دوم: آبیاری بعد از خشک شدن خاک

برای نگهداری کاکتوس بهتر است آبیاری زیاد کاکتوس را  قطع کنید چون کاکتوس را می پوساند،برای آبیاری گلدان کاکتوس یک بند انگشت از سطح خاک گلدان که خشک شد موقع آبیاری کاکتوس شما فرا رسیده است . و در زمستان اجازه دهید خاک گلدان کامل خشک شود وسپس ابیاری انجام شود.

 

نگهداری کاکتوس و آبیاری کاکتوس

  • نکته سوم: خاک ماسه ای و مخصوص کاکتوس ها و داشتن زهکشی گلدان

عدم وجود سوراخ کف گلدان و یا آبیاری بیش از انداره و مرطوب بودن دائمی خاک گلدان باعث ایجاد بیماری های قارچی و پوسیدگی ریشه و انتقال پوسیدگی به تنه گیاه و در نهایت مرگ کاکتوس خواهد شد.شما میتوانید خاک کاکتوس را در منزل خودتان درست کنید، بدین ترتیب خاک ها را مخلوط کنید: ۵۰ درصد ماسه کاملاً خشک-۳۰ درصد پیت ماس-۱۰ درصد ورمی کمپوست-۵ درصد پرلیت -۵ درصد ذغال خرد شده که اضافه کردن خاک ذغال یا خرده ذغال اثر قابل توجهی در جلوگیری در پوسیدگی و دیگر بیماری های قارچی این گیاه خواهد داشت. یکی از علت های قارچ گرفتگی کاکتوس ها زخم های روی بدنه آن هاست که بر اثر برخورد تیغ سایر کاکتوس ها به وجود می آید حتماً در هنگام خرید کاکتوس به زخمی نبودن آن دقت کنید.

  • نکته چهارم: محافظت از سرما و گذراندن دوره خواب زمستانی

با شروع سرما دمای محیط کاکتوس بین ۸ تا ۱۲ درجه قرار دهید و آبیاری به گونه ای که ذکر شد انجام شود. نگهداری کاکتوس و کاکتوس های بامزه

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *