درختچه ای زیبا به نام کاج مطبق

آشنایی و معرفی کاج مطبق

   کاج مطبق سوزنی برگ است و واریته های گیاهی است که به دلیل قد کوتاهش در گلدان کاشته می‌شود. ارتفاع این واریته گلدانی به دو متر می رسد. ظاهر طبقه طبقه این گیاه  بسیار منحصر به فرد است و زیبایی خاصی به همراه دارد. این گیاه همیشه سبز بوده و رشد عمودی و افقی دارد.

 

کاج مطبق بلند

 نیازها

 نور:

 در تابستان از تابش نور مستقیم آفتاب به آن جلوگیری کنید. اگر چه سایه را تحمل می کند ولی نزدیک به پنجره شمالی با نور ملایم نگهداری کنید. در بهار و تابستان هر هفته یک بار ۱۸۰ درجه آن را بچرخانید در غیر این صورت گیاه به طرف نور خم شده و شکل طبیعی خود را از دست میدهد.

 دما:

 کاج ها همگی عاشق هوای خنک هستند ، این گیاه علاقه خاصی به خنکی و تهویه مناسب دارد و در تابستان حتماً داخل راه پله خنک یا  تراس شمالی یا بالکن نگهداری کنید. در زمستان هم در راه پله   بسیار مناسب است زیرا داخل اتاق  علارغم  خنکی هوا ولی تهویه مناسب وجود ندارد. گرمی هوا و تهویه ناکافی باعث شل شدن و افتادگی برگ ها میشود.

 آبیاری:

 این گیاه خیلی آبدوست است و باید هر وقت که خاک آن خشک شده سیرابش کنید.

 رطوبت:

 هر روز اگر بتوانید روی برگهای آن آب اسپری کنید عالی است ولی اگر دیدید برگها قهوه‌ای یا سیاه می شوند این کار را متوقف کنید و یک جزیره زیر آن درست کنید.

 تغذیه:

 با شروع فصل رشد در بهار و تابستان آن جهت تغذیه مصنوعی از کود محلول در آب استفاده کنید. دو هفته یکبار با کودهای سه ۲۰  تغذیه  کنید.

 خاک مناسب:

 خاک مورد نیاز این گیاه کمپوست سبک یا خاک هلندی می باشد.

 تعویض گلدان:

 هر موقع مشاهده کردید ریشه از زیر گلدان بیرون زده است باید گلدان را تعویض کنید.

 تمیز نمودن برگها :

 غبارپاشی  با آبفشان  در این خصوص کافی است. از مواد براق کننده شیمیایی استفاده نکنید.

 تکثیر کاج مطبق :

 ریشه دار نمودن قلمه و کاشت بذر(پایه های بذری دارای طبقات نامنظم هستند) بنابراین بهترین راه قلمه زدن است.این گیاه را باید فقط از شاخه اصلی و عمودی قلمه گرفت چون این خاصیت را دارد که از هرجایی یا هر فرم شاخه ای قلمه بزنید به همان شکل رشد می کند.از شاخه های عمودی قلمه بزنید تا کاجتان عمودی و زیبا شود.

 

عوارض و مشکلات کاج مطبق

 

عوارض و درمان کاج مطبق

 رشد گیاه متوقف شده است: ریشه ها را بازدید کنید و اگر متراکم شده اند زمان تعویض گلدان فرا رسیده است.

 زخمهای سفید پنبه ای شکل و سفید رنگ در قاعده برگ ها   تشکیل شده‌اند: حشره و آفت عامل این موضوع می باشد. هر ۱۴ روز یکبار با سم حشره کش طبق دستور سمپاشی کنید و یا پنبه آغشته به محلول سم روی شاخه ها بمالید.

 برگ ها سبز هستند ولی میریزند :  آبیاری بیش از اندازه باعث این عارضه است آبیاری را متوقف کنید تا سطح خاک خشک شود و سپس آبیاری را با میزان کمتری انجام دهید.

 برگ های شاخه های پایینی میریزند:  گیاه پیر شده است.  اگر تاریکی زیاد از اندازه باشد باید گیاه را به محل روشن‌تری انتقال دهید و شاخه های خشک شده را با چاقو و یا قیچی تیز حذف کنید.

 شاخه ها باریک  و علفی هستند:  تغذیه مصنوعی تجویز می‌شود و میزان مواد غذایی را دو برابر کنید.

 برگ ها سوزنی زرد و قهوه ای شده و میریزند: هوا گرم و خشک است و باید گلدان را به محل خنک تر با اکسیژن فراوان منتقل کنید. آبیاری و آبفشانی  را  فراموش نکنید.

 حشرات سبز رنگ روی برگهای سوزنی ظاهر و برگ ها چسبناک شده اند: ۱۴ روز یکبار با یک سم حشره کش نفوذی طبق دستور سمپاشی کنید تا علائم از بین بروند.

 شاخه ها به طرف پایین خم شده اند:  هوا خیلی سرد است. گیاه را به محل گرمتری منتقل کنید. گرمی و کمبود رطوبت عامل آن است شرایط را بازدید کنید.

 

برگ های کاج مطبق

هرس کاج مطبق به چگونه است؟

 الف) شاخه های خشک پایینی را تا انتها قطع کنید.

ب) پودر گوگرد و روغن وازلین به محل قطع شده بمالید.

 رشد کاج مطبق بسیار کند و هر سال یک قطعه و یا حداکثر دو طبقه  بر طبقات خود می افزاید. زیبایی این گیاه در داشتن برگ های سوزنی شفاف در طبقات و محیط جانبی تنه اصلی است. از دستمالی کردن برگ های سوزنی و استفاده از مواد براق کننده جلوگیری و با آبفشان رطوبت گیاه را تامین کنید.

 

 

 

نگهداری گل یوکا در منزل را در این مطلب بخوانید .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *