معرفی انواع گل ارکیده و نگهداری آن ها

 ارکیده یا عروسکهای رقصان

ارکیده ها (Orchidaceae) با داشتن حدود ۲۵ هزار گونه گیاهی بزرگترین خانواده گیاهان روی زمین را تشکیل می دهند. در این خانواده بزرگ هر ماه یک گونه جدید شناسایی و به جمعیت آن افزوده می شود. ارکیده ها با داشتن حدود ۲۵ هزار گونه گیاهی بزرگترین خانواده گیاهان روی زمین را تشکیل می دهند. در این خانواده بزرگ، هر ماه یک گونه جدید شناسی و به جمعیت آن افزوده می شود.
ارکیده ها در آب و هوای مختلفی قادر به رشدند و از توندرا تا جنگل های مناطق حاره زیستگاه آنها محسوب می شود. تنها در بیابان های سوزان و قطبهای یخ زده نمی توان از آنها سراغ گرفت. به همین دلیل انتظار می رود که ارکیده ها به عنوان گل های آپارتمانی بسیار انتخاب شوند. اما حقیقت چیز دیگری است.
تا همین اواخر پرورش ارکیده در خانه بسیار مشکل بود. ریشه گونه های مناطق معتدل باید در خاکی باشد که قارچ های مفید در آن حضور داشته باشند تا بتوانند مواد غذیی را جذب کند و در اختیار ریشه گیاه قرار دهد. ارکیده های مناطق گرمسیری به صورت درخت رشد می کنند تا از رطوبت هوای ارتفاع بالاتر بهره گیرند و ریشه هایشان از هوموس خاک زیر درختان استفاده کنند.
در این بین این ارکیده های مناطق گرمسیری هستند که می توان آنها را در اتاق پذیرایی به گل نشاند، البته به شرطی که رطوبت بالا را برایشان مهیا کنیم. خوشبختانه امروزه گونه های هیبرید زیادی قابل عرضه به دوستداران گل و گیاه تولید شده اند که می توانند خشکی داخل اتاق را تحمل کنند.

 

پرورش گل ارکیده

بعضی از انواع گل های ارکیده که به صورت دسته گلی زیبا درست شده باشند، از مناسب ترین هدیه ها در دنیای گل ها است. قطعا کسانی که هدیه ای اینچنین زیبا دریافت می کنند، فورا زیبایی آن را می ستاید اما نکته جالب تر این است که اگر در کنار تحسین رسیدگی مناسب هم به گلها هدیه کنیم تا ماهها با گل هایشان به زیبایی دعوتمان خواهند کرد. مدت دوام گل ها به چند عامل بستگی دارد. یکی نوع ارکیده مثلا ارکیده های فالانوپسیس ماهها گل می دهند، دیگر اینکه غنچه چقدر سن دارد و نیز نگهداری مناسب از گیاه. ارکیدهها هوای خنک را دوست دارند و از تابش مستقیم نور خورشید آزرده می شوند.
باید هفته ای یک بار آب بخورند و جمع شدن آب در گلدان برایشان مشکل ایجاد می کند. درست وقتی که گل دهی ارکیده متوقف می شود، زمانی است که شما بر سر دو راهی تصمیم گیری ایستاده اید و تصمیمی که می گیرید، سرنوشت گیاه را مشخص می کند. یا آنها را در فراموشی رها می کنید تا بمیرند و در خاک بپوسند و یا با فراهم کردن شریطی بعد از یک دوره استراحت ارکیده را به گل دادن مجدد تشویق می کنید.

اگر به تصمیم دوم رسیده اید که امیدوارم همینطور هم باشد، عواملی که باید در نظر بگیرید تا گیاه دوباره گل های زیبایش را به ما نشان دهد عبارت اند از: آب، نور و دما.

 

دسته گل ارکیده

 

آبیاری :

آب راحت ترین عاملی است که می توان کنترل کرد. ارکیده ها به آبی که هفته ای یک بار به آنها می دهید و درجه حرارت آن با درجه حرارت هوای اتاق برابر است، قانع اند.

تغذیه:

آنها در طول دوران رشد هفته ای یک بار به محلول رقیق غذایی به نسبت یک چهارم تا نصف قاشق چایخوری از کوددهی مخصوص ارکیده در سه لیتر آب نیاز دارند.

تامین رطوبت: 

گل های ارکیده هوای نمناک را خیلی دوست دارند. برای تأمین رطوبت موردنیازشان آنها را در ظرف هایی که با شن و ماسه یا سنگ ریزه پر شده است قرار دهید تا جلوی هدررفت آب را بگیرید.

نور:

نیازهای نوری بسته به واریته متفاوت است، البته اکثر ارکیده هایی که در اتاق نگهداری می شوند تابش مستقیم نور خورشید را دوست ندارند. آنها را در جایی بگذارید که فقط روشنایی نور به آنها برسد و همواره به رنگ برگها توجه داشته باشید. راستی می دانستید گیاهان با برگهایشان با ما حرف می زنند گیاهان نیازهایشان را به وسیله تغییرات در برگ به ما منتقل می کنند. اگر برگها به زردی بگراید و شما بیش از حد به گیاه آب نداده باشید یعنی گیاه نور زیادی دریافت می کند و اگر برگها سبز تیره شوند یعنی دلشان برای خورشید و نور آن تنگ شده پس باید آنها را نزدیک پنجره ببریم.

دما:

نیازهای دمایی نیز متفاوت است اما طیف عمومی همان متوسط دمای داخل ساختمان است، با ۱ تا ۱۵ درجه تفاوت بین دمای شبانگاهان و سپیده دمان. بدون وجود این اختلاف دما اکثر ارکیدهها گل نمی دهند. و اما چند گونه ارکیده در زیر معرفی می شوند تا همدم سبز ما باشند در خانه هایمان.

 

انواع ارکیده :

ارکیده کاتلیا Cattleya intermedia

گل های زیبای این گونه اولین بار در سال ۱۸۲۴ در اروپا مورد توجه عاشقان گل و گیاه قرار گرفت.
امروزه هیبریدهای زیبایی از این ارکیده ها وجود دارند که به خوبی می توانند در اتاق زندگی کنند. ارکیده های این جنس بعد از دوران گل دهی نیاز به یک دوره استراحت دارند که در آن آب کافی را بری جلوگیری از خشک شدن به دست بیاورند. اگر ارکیده های کاتلیا در خانه دارید، علاوه بر چشم هایتان باید از حس بویایی تان هم استفاده کنید تا لذتتان کامل شود. بعضی از گونه های کاتلیا علاوه بر ظاهری چشم نواز عطری شامه نواز هم دارند.

ارکیده کاتلیا

 

ارکیده فالانوپسیس Phalaenopsisspp:

ارکیده های پروانه ای، این نامی است که در بعضی منابع فارسی به آن می دهند. این گل ها از انواع ارکیده هایی هستند که پرورش آنها راحت است. اینها بسترهای سنگی را برای رشد و زندگی ترجیح می دهند. این ارکیدهها شامل حدود ۴۰۰ گونه هستند که در جنوب شرق آسیا جایی که گرم و مرطوب است به صورت درخت زندگی می کنند. علاوه بر آن گونه های فالانوپسیس از بهترین گونه ها برای نگهداری در آپارتمان هستند. این گونه گل های زیاد و برای یک دوره طولانی دارند.
مناسب ترین زمان برای خرید این گونه زمانی است که ساقه گل دهنده و تعداد کمی گل داشته باشد. با نگهداری مناسب، ساقه گل دهنده به رشد خود ادامه داده و گل های جدید تولید خواهد کرد و این در حالی است که گل های قبلی نیز همچنان شاداب روی ساقه باقی خواهند ماند و شاید تا یک ماه هم تازه بمانند. چند روز اول پس از خرید، دوران بحرانی در زندگی فالانوپسیس است.
گاهی بزرگترین جوانه های گل به فاصله چند روز پس از خریدن گیاه می افتند. برای این اتفاق دو دلیل وجود دارد: یا اینکه گیاه سردش شده و یا تحت تأثیر گاز اتیلن قرار گرفته است. گاز اتیلن که توسط میوههای رسیده نیز تولید می شود باعث ریزش جوانه ها می شود. دراین مورد باید گل را از نزدیک منابع تولید گاز اتیلن دور نگاه داشت و در مورد اول هم باید از گیاه در برابر سرما محافظت کرد. برای این منظور باید گیاه را چند روز اول در هوایی مانند روزهای قبل و در همان دما نگاه داشت تا به مرور به دمای اتاق عادت کند.

 

ارکیده فالانوپسیس

ارکیده انسیدیوم Oncidium spp:

ارکیده هایی که در جنگل های آمریکی جنوبی زندگی می کنند. گل های این ارکیده ها با کوچکترین نسیمی به حرکت در می آیند و به آن می ماند که روی شاخه ها می رقصند. صحنه ورود زنبورهای Centris که با تدبیر و حساب شده و البته با برخورد به داخل گل های این ارکیده ها صورت می گیرد دانشمندان را شگفت زده می کند. این زنبورها در جنگل از قلمرو خود در برابر دیگر همنوعانشان دفاع می کنند.
ظاهر آنها تصور می کنند این نوع ارکیدهها هم یکی از زنبورهای هم نوع خودشان هستند. وقتی در این تقابل زنبور با گل برخورد می کند گرده ها به بدنش می چسبند و در برخورد با گل دیگر سبب گرده افشانی می شوند. این موضوع نشان می دهد راز شباهت این ارکیده ها به زنبورهای Centris باقی نسل گل ها است. این راه یک وسیله مطمئن برای ادامه نسل ارکیده ها است که اینچنین به وسیله زنبورها لقاح می یابند. البته این تنها یکی از ترفندهای جالب ارکیده ها برای اطمینان از گرده افشانی موفق و ادامه نسل است.
حدود ۸۰۰ گونه از این گل ها در مناطق مختلفی زندگی می کنند. از فلوریدا گرفته تا منطقه آمازون و کشور آرژانتین. برای نگهداری این عروسکهای زیبا دمای اتاق باید خنک باشد، حدود ۱۵ درجه سانتیگراد. این گونه رطوبت را می پسندد، نیاز آبی این گیاه هم تنها در حدی است که دمبرگ حبابی شکل آنها چروکیده نشود. 

 

ارکیده انسیدیوم

 

ارکیده پافیوپدیوم Paphiopedium callosum:

این ارکیده ها را بانوی خرامان می گویند. این گونه ها با ترکیب رنگ بسیار زیبا و متنوع در میان دیگر ارکیده ها خودنمایی می کنند که با توجه به رنگ برگهایشان به دو گروه تقسیم می شوند. یک گروه با برگهای لکه لکه ای که در تابستان گل می دهند و ارکیدههای با رنگ سبز یکنواخت که هوای خنک تر را ترجیح می دهند و غالبا در زمستان گل می دهند. حدود ۶۰ گونه از این ارکیدهها که بومی جنوب شرق آسیا هستند، شناخته شده است.
این ارکیده ها در زمستان باید در معرض نور خورشید باشند و در تابستان ها نیز پنجره های رو به شمال را ترجیح می دهند. گونه های گرمادوست به خوبی در دمای اتاق و حتی در رطوبتی بالاتر از متوسط به خوبی رشد می کنند. نیاز دمایی ارکیده های خرامان بسته به نوع برگ و گل آنها تفاوت دارد. گیاهانی که برگهای لکه لکه ی دارند سرما را بسیار زیاد تحمل می کنند، حال آنکه گیاهانی که در هر ساقه بیش از یک گل دارند گرما را دوست دارند.

 

ارکیده پافیوپدیوم

ارکیده سیمبیدیوم Cymbidiumspp:

اینها ارکیده هایی هستند که در بیرون از ساختمان قادر به رشدند. آنها در نور کافی تابستان به بهترین نحو گل های خود را آشکار می کنند، همینطور در اوایل پاییز قبل از اینکه برگها به زردی بگرایند.این نوع ارکیده نیز مانند سایر خویشاوندانش هنگامی که غنچه هایش باز می شود، باید از تابش قوی خورشید در امان باشد. ارکیده های سیمبیدیوم اولین ارکیده هایی بودند که به عنوان گیاهان آپارتمانی به فروش رسیدند. این ارکیده ها به صورت گل های شاخه بریدنی عرضه می شوند که در ابتدا اندازه گل ها بسیار بزرگ بوده است.
امروزه رقم های جدیدی به نام mini cymbidium یا midi cymbidium تولید شده اند که گل های کوچک تر و مناسب تری برای داخل آپارتمان تولید می کنند. این گیاهان دو تا سه ماه در سال گل می دهند. نگهداری این ارکیده ها در خانه خیلی راحت است و درمقابل رفتار بد انسان، تحمل بالایی دارند.

گونه هایی از ارکیده که در این مقاله از آنها نام بردیم تنها نمونه کوچکی از انواع گیاهانی است که می توانند زیبایی بخش خانه های ما باشند. هر چند زندگی امروزه ما را مجبور کرده باشد از طبیعت دور شویم و در آپارتمان کوچک و بدون باغچه زندگی کنیم. اما همین که ما گلدان های گل و گیاه سبز را به داخل خانه مان می آوریم نشان می دهد هنوز به گیاهان وابسته ایم با ین کار ثابت می کنیم زندگی بدون سبزی گیاهان طراوت و شادابی لازم را ندارد. آنها به یاد ما می آورند که هنوز زیبایی، زیبا است.

ارکیده سیمبیدیوم

 

 

 

نحوه نگهداری بنفشه آفریقایی را در این مطلب بخوانید .

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *