نحوه ی نگهداری از گل اگزالیس یا شبدر زینتی

مشخصات کلی:

شبدر زینتی با نام علمی “oxalis regnellii”(اکسالیس یا اگزالیس ) گیاهی علفی و چندساله از خانواده  “oxalidaceae” ( اکسالیداسه ) بوده که بومی جنوب آمریکا به خصوص برزیل میباشد و به تازگی به ایران وارد شده است .اگزالیس دارای برگ های بنفش یا سبز ساده و گاهی با مرکز ارغوانی می باشد. برخی از اقلام آن نیز دارای گل های پرگلبرگ زرد رنگ هستند. این گیاه دارای رشد سریع بوده، ولی اگر در شرایط کمبود فضا رشد آن کند می شود.

با وجود شباهت اسمی این گیاه با گیاه شبدر، اگزالیس از خانواده شبدر نبوده و گیاهی کاملا متفاوت می باشد.
این گیاه در برگ ها و ساقه های خود حاوی اسید اگزالیک می باشد که یک مکانیسم دفاعی برای گیاه محسوب می شود، این اسید باعث ترش مزه شدن برگ ها و شاخه ها شده تا علف خواران از آن تغذیه نکنند.

 

گل بنفش شبیه پروانه

نیازها :

آبیاری:

برای آبیاری این گیاه ابتدا باید صبر کرد تا سطح خاک نسبتا خشک شود و سپس گیاه را آبیاری کرد. آبیاری زیاد و ماندگاری آب در خاک موجب پوسیدن قسمت های زیرزمین این گیاه ( خشک شدن پیاز گیاه ) و در نهایت از بین رفتن آن می شود.

خشکی کشیدن گیاه نیز در ابتدا موجب خشکی و سوختگی نوک و حاشیه برگ ها و در نهایت پژمردگی گیاه خواهد شد. به طور کل در روزهای گرم به آبیاری بیشتر با فواصل کمتر نیاز دارد اما هر مقدار که دمای هوا کاهش بیابد نیاز به آبیاری نیز کمتر خواهد شد به نحوی که گاهی می توان هر ۱۰ روز یکبار و حتی دیرتر (بسته به سرمای هوا) آن را آبیاری کرد.

نور:

از نظر نوری معمولا این گل به نور کم و زیاد خودش را عادت میدهد ولی بهتر است در  جاییی نزدیک پنجره بگذارید که نور خوبی دریافت کند.

نور مستقیم افتاب باعث سوختگی برگها میشود و نور کم هم باعث بلند شدن ساقه ها خواهد شد.

دما:

بهترین دما برای این گیاه بین ۱۶ تا ۲۵ درجه سانتیگراد است اما تا ۳۶ درجه را نیز تحمل میکند. مناطق خشک برای این گیاه مناسب تر است و هوای خنک را ترجیح می دهد و در معرض گرمای شدید و تابش مستقیم از بین خواهد رفت.

سرمای زمستان به پیاز گیاه آسیب نمیزند اما ساقه ها از بین میروند و با رسیدن فصل بهار دوباره سبز می شوند اگر در منزل نگهداری شود همیشه سبز خواهد ماند.

آبیاری کوددهی خاک نور اگزالیس یا شبدر زینتی

کوددهی:

به دلیل رنگ گیاه بهتر است هر ۲ هفته با کود کریستالون صورتی طبق دستور، گیاه را تغذیه کنید.

خاک مناسب:

خاک غنی از مواد غذای و زهکشی مناسب گلدان برای این گیاه لازم است. ( برای خرید خاک به سایت چارپا مراجعه کنید )
ترکیب خاک‌هایی همچون خاک ‌برگ، خاک باغچه و یا ترکیب پیت ماوس و پرولیت بسیار برای گیاه مناسب است.

 

تکثیر :

اکسالیس یا گل اگزالیس به روش تقسیم ریزوم، غده و پیاز تکثیر می شود.

ابتدا دو سوم گلدان را از خاک پر میکنید سپس یک یا دو یا سه یا ۴ عدد پیاز را روی خاک گلدان قرار بدهید طوری که نوک پیازها به سمت بالا باشد (البته اگر هم برعکس بکارید هیچ مشکلی ندارد فقط دیرتر جوانه می زند) هر چی تعداد پیازها در یک گلدان زیاد باشد پرپشت تر خواهد شد بعد روی پیازها حدود ۲ الی سه سانت خاک بریزید و خوب آبیاری کنید.

گلدان را در مکانی با دمای بین ۱۸ تا ۲۵ درجه قرار دهید حدود ۵ الی ۱۰ روز طول می کشد که جوانه ها از خاک بیرون بزنند.

لازم به ذکر است که بعداز جوانه زدن گیاه را زیاد آبیاری نکنید بگذارید سطح خاک خشک شود بعد آب بدهید و حتما دور از تابش مستقیم آفتاب باشد گرمای زیاد و آفتاب مستقیم گیاه را خراب می کند.

 

تکثیر اگزالیس

مشکلات و درمان  گل عشق یا اگزالیس :

 

برگ های گیاه رو به زردی رفته و بدون دلیل خشک می شوند :

این عارضه به دلیل این است که گیاه رفته رفته وارد خواب زمستانی یا به بیانی دیگر وارد فاز استراحت خود می شود ، در چنین شرایطی باید برگ های گیاه را از انتها بریده و گیاه را به مکانی خنک منتقل کرد .

خواب زمستانی جز طبیعیت این گل است اما خواب تابستانی زمانی اتفاق می افتد که گیاه شرایط با دمای زیاد و کم آبی را تجربه کرده باشد .

 

برگ های پایین گیاه که پیرتر هستند زرد می شوند :

این عارضه به دلیل آبیاری بیش از حد است ، آبیاری زیاد مانع از تنفس ریشه ها شده و در نتیجه برگ های پایینی زرد می شوند .

 

برگ های جوان گیاه زرد می شوند :

این عارضه به دلیل آبیاری کم و یا کمبود عناصر غذایی می باشد ، شرایط را باز بینی کرده و تدابیر لازم را بی اندشید .

 

گیاه زیبایی خود را از دست داده و بیش از حد قد کشیده است :

این عارضه به دلیل کمبود نور است و گیاه به سمت نور متمایل می شود تا نور مورد نیازش را به دست آورد به همین دلیل به سمت بالا حرکت کرده وبیش از حد بلند شده است .

 

مشکلات و عوارض گل اگزالیس یا اکسالیس

 

 

 

نگهداری گل مریم را در این مطلب بخوانید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *