بامبوی خوش شانس و نحوه نگهداری آن

بامبو گیاهی از خانواده دراسینا:

گیاهی که امروز به بامبو یا بامبو خوش شانس معروف است در واقع اصلا از خانواده نیها یا خیزرانها نیست و از تیره Dracaena است با نام علمی Dracaena sanderiana و به اسامی تجاری دیگری مانند دراسینای روبانی، بلژیکی همیشه سبز، یا گیاه روبانی و بالاخره بامبو خوش شانس شناخته می شود.
این گیاه بومی کامرون در مناطق استوایی غرب آفریقا و نواحی کوچکی از آسیای جنوب شرقی است. این گیاهان در بوته های به هم فشرده رشد می کنند و ارتفاعی بالاتر از ۱.۵ متر می توانند داشته باشند. معمولا برگها به درازای ۲۰ تا ۲۵ سانتی متر و عرض تا ۴ یا ۵ سانتی متری به رنگ سبز تیره یا ابلق به صورت سبز و سفید یا سبز و زرد دیده میشوند. امروزه در جهان به عنوان گیاه تزئینی چینی معرفی و بازاریابی می شود ولی در واقع اینچنین نیست و این گیاه بومی اغلب نقاط آسیا نیست.

گونه های مختلفی از دراسیناها در خانه ها نگهداری می شوند و بسیار مقاومت از خودشان نشان می دهند. و امروزه بامبوها به دلیل سادگی نگهداری و زیبایی نسبی بسیار پرطرفدار هستند. علاوه بر اینها از آنجا که در فرهنگ فنگ شویی معتقدند که این گیاه شانس به ارمغان می آورد بسیار مورد استقبال قرار گرفته اند.

 

نگهداری گل بامبو

 

نیازها :

نور:

روی هم رفته نور غیر مستقیم برای این گیاهان بهتر است چرا که در نور مستقیم برگها دچار سوختگی شده و زرد می شوند.

خاک:

این گیاه توانایی زندگی در خاک را دارد ولی رایج شده است که در آب نگهداری و فروخته می شود. و خود گیاه هم مشکلی با این مساله ندارد و به خوبی در آب زندگی می کند.

آبیاری:

بهتر است آب بامبو را هر دو هفته یا حداکثر یک ماه عوض کرد. آب استفاده شده باید آب سبک بوده و فلوراید آب کم باشد، در واقع بهتر است از آب های معدنی بطری شده یا از آبهای دستگاههای تصفیه آب خانگی یا از چشمه های طبیعی که میدانیم آبشان سبک است استفاده کرد.

در مناطق کوهستانی همانند اردبیل آب شرب لوله های آب شهری سنگین است و در صورت استفاده برای بامبو نتایجی مانند زرد شدن برگها و تنه گیاه یا رشد بسیار کم و عدم طراوت لازم را به همراه دارد. همچنین کلر زیاد در آب برای بامبو مشکل ایجاد می کند.

دما:

دمای آب بهتر است بالاتر از ۱۵ درجه سانتیگراد حفظ شود و این گیاه به خوبی در دمای معمولی خانه ها از بهار تا زمستان هماهنگی پیدا می کند.

تکثیر:

در محیط طبیعی این گیاه بیشتر به صورت پاجوش تکثیر می شود ولی قلمه آن بسیار ساده است و کافی است طولی بیشتر از ۲۰ سانتی متر را برید و در گلدان جدید گذاشت. در صورت محافظت از بیماری ها و فراهم نمودن کیفیت محل لازم، قلمه جدید در حدود یک ماه ریشه تولید می کند و جوانه های جدید آن ظاهر می شوند.

کود:

برای بامبو مانند هر گیاه دیگری عناصر مورد نیازش را می توان از طریق کودهای کامل فراهم کرد. کودهایی که عناصر پر مصرف و کم مصرف را داشته باشند. و به صورت ماهانه در آب گلدان بامبو حل می شود. (قطره های اختصاصی برای بامبو هم در واقع همین کودهای شیمیایی کامل هستند و هیچ مارک یا برند خاصی بر دیگری ارجحیت بسیار زیادی نمی تواند داشته باشد.)

 

تعداد بامبو

روش هرس کردن گیاه:

ساقه های گیاه بامبو که امروزه از طرفداران زیادی برخوردار است و افراد زیادی تمایل به نگهداری آنها در خانه های خود دارند، زمانی که بیش از حد بلند می شود نیاز به کوتاه و مرتب شدن دارند.
گیاه بامبو یک گیاه زیبا و مقاوم است که هم در آب و هم در خاک رشد می کند. شما می توانید بدون نگرانی و به آسانی ساقه های این گیاه را مرتب و هرس کنید. هرس کردن به موقع و صحیح به رشد و شاداب ماندن این گیاه کمک زیادی می کند. قیچی و وسیله ای که قصد دارید گیاه را با آن هرس کنید باید کاملا تمیز و تیز باشد تا هم بیماری به گیاه منتقل نشود و هم در محل برش اثری از دندانه دندانه شدن بر ساقه برجا نماند تا بتوانید یک هرس سالم و تمیز را انجام دهید.

میزان ساقه های بامبو در دسته بامبویی که در خانه دارید رشد نخواهد کرد بلکه ارتفاع بامبوها در اثر رویش و جوانه زدن برگهای بامبو و پیچها افزایش می یابد. ممکن است تا مدتی تمایل نداشته باشید که ساقه ها را کوتاه کنید تا ارتفاع بامبوهای شما افزایش یابد اما پس از مدتی که ارتفاع بامبوها بیش از حد زیاد شود این کار لازم است.
زمانی که مقداری از ساقه بامبو را برش بزنید و هرس می کنید برگها و در نتیجه ارتفاع بامبو باز می تواند به رشد خود ادامه دهد. البته بدون اینکه ساقه رشد کند. آن قسمت از ساقه که از بامبو جدا کرده اید را می توانید در خاک یا آب قرار دهید زیرا هر کدام یک قلمه جدید بامبو هستند پس از مدتی ساقه های قطع شده یا همان قلمه ها می توانند رشد کنند و جوانه بزنند و به این ترتیب می توانید یک دسته بامبو جدید داشته باشید.

 

روش پیچاندن بامبو:

اصولا از وقتی این گیاه به صورت فرم داده شده عرضه شد ارزش اقتصادی پیدا کرد. چند روش برای پیچ دادن به این گیاه وجود دارد که اغلب در محیطهای گرم و مرطوب قابل اجرا هستند. زیرا در چنین محیطی گیاه با سرعت بیشتری رشد می کند و زمان لازم برای پیج دادن کمتر است.

تئوری اول:
گیاه را در محیط تاریکی پرورش می دهند که نور پرشدت مصنوعی روی گیاه متمرکز می شود (مانند یک لامپ هالوژن) سپس این نور حرکت می کند و گیاه در تعقیب نور حرکت مارپیچی انجام می دهد و ساقه فرم Spiral را مارپیچی پیدا می کند.

تئوری دوم:

گیاه را در قالب های شفافی پرورش می دهند که قابلیت باز شدن دارد وقتی گیاه در قالب پیچ داده شده رشد کرد و به شکل دلخواه رسید قالب را برمی دارند.

تئوری سوم:

گیاه را به طور مداوم با دست فرم می دهند.

تئوری چهارم:

منبع نور را فقط از یک جهت ثابت نگه می دارند و هر روز گیاه را در ظرفش می چرخانند، چون گیاه خاصیت نورجذبی دارند و به طرف نور چرخش می کنند این کار موجب پدیدار شدن حالت مارپیچی می شوند.

تئوری پنجم:

گیاه بامبو را به مدت طولانی حدود یک ماه خارج از آب ولی در شرایط رطوبتی ۹۰ درصد نگهداری می کنند. گیاه نمی میرد ولی بدنش نرم و منعطف می شود در این زمان بامبوها را به قالب ها می بندند و دوباره به آن آب می دهند. وقتی آوندها دوباره بازسازی شدند گیاه سفت و محکم شده و حالت قالب را به خود می گیرد.

غذای بامبو

 

بیماری ها و درمان بابمو:

قارچ ها:

اصولا محیط مرطوب و گرم بهترین محل برای رشد قارچ هاست بنابراین گلدان بامبو می توانند به راحتی آلوده به قارچ های فسادآور بشوند که روی تنه و برگهای گیاه فعالیت بکنند و موجب فساد بامبوها بشوند. برای جلوگیری از شیوع قارچها سعی کنید ظرف بامبو را هنگام تعویض آب با مواد ضدعفونی کننده مانند وایتکس و … ضدعفونی کنید. نگذارید آب سبزه ببندد یا کدر بشوند.
قارچ های سیاه پودری روی برگها را با قارچکش ها می توان از بین برد. در انتخاب و خرید بامبو دقت کنید تا گیاهی که می خرید سالم و عاری از قارچها باشد. علایمی مانند کپک زدگی روی ساقه. خوردگی های لزج مانند روی ساقه و سفید کها و سیاهک های روی برگها علایم قارچ ها هستند.

اگر بامبو دچار پوسیدگی ساقه شد چه باید کرد؟

در محل پوسیدگی ساقه که به رنگ زرد در می آید و لهیده مانند می شود، آوندها از بین می روند و گیاه دیگر نمی تواند آب به قسمت های بالایی برساند. و خطر مرگ کل گیاه را تهدید می کند. بنابراین ساقه را باید بالاتر از محل پوسیدگی برید تا آوندهای سالم مشاهده شوند
سطح برش سفید و سالم دیده شود).

 

نکته ی جالب :

در فنگ شویی می‌گویند که بامبو شانس می‌آورد، اماباید تعداد آن فرد باشد!

تعداد ساقه های گیاه بامبو نیز در فنگ شویی سیار مهم است و هر تعداد ساقه معنای متفاوتی دارد:

یک عدد

یک گیاه بامبو را در گلدان قرار می‌دهید و با رسیدگی به آن برگ‌هایش زیاد می‌شود، عدد یک در این گیاه به معنی یک زندگی قوی به همراه رفاه است. معمولا برای کسب و کارهایی که تازه شروع به فعالیت کرده اند یک عدد از این گیاه به هدیه برده می شود. بعضی از انواع این گونه، در کنار برگهای سبز، گلهای سفید رنگی نیز دارند که معطر هستند.

 

دو عدد

افراد در چین برای ابراز عشق و علاقه خود به طرف مقابل، دو عدد از این گیاه را هدیه می‌دهند.در فنگ شویی عدد دو در این گیاه باعث دوبرابر شدن خوش شانسی می شود.

 

سه عدد

سه عدد از گیاه بامبو ترکیب بسیار مناسبی می باشد، که به ترتیب عمر طولانی، ثروت و ارتقاء شغلی را به ارمغان می آورد.

 

چهار عدد

در چین به هیچ وجه نمیتوانید تعداد ۴عدد بامبو را در خانه و یا محل کار فردی ببینید، چون اعتقاد دارند این عدد در گیاه بامبو مرگ را برای فرد می آورد و این نشانه خوبی نمی باشد. هچنین هدیه دادن این تعداد بامبو، یک نوع بی ادبی در آن کشور تلقی می شود.

 

پنج عدد

عدد پنج در این گیاه آورنده ثروت است. همانطور که می‌دانید ثروت هم از جنبه مالی و هم از جنبه معنوی مورد نظر این بحث بوده است. روابط سالم، شغل سالم و خوب و چیزهای دیگر می‌تواند نمونه هایی از ثروت برای فرد باشد.

 

شش عدد

 در چین آوای کلمه شش همانند آوای خوش شانسی است. شش ساقه از این گیاه رفاه و راه های رسیدن به ثروت را به افراد خانواده هدیه می‌دهد.

 

هفت عدد

هفت عدد از این گیاه، سلامتی را به شما ارمغان خواهد داد.

۹ نیز که عددی خوش یمن محسوب شده و عددی برای خوشبختی و شانس در همه امور زندگی است.

 

 

 

نحوه نگهداری بگونیا رکس را در این مطلب بخوانید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *