نگهداری آلوئه ورا و شرایط زندگی آن

مشخصات کلی آلوئه ورا

آلوئه ورا (Aloe vera) یک گیاه رایج آپارتمانی است و بطور سنتی در منازل برای خواص دارویی عالی آن پرورش داده می شود و به خانواده سوسن (lily family) تعلق دارد. آلوئه ورا بومی آفریقا و مناطق مدیترانه ای است. ۲۵۰ گونه مختلف از آلوئه ورا وجود دارد. گیاه آلوئه ورا بواسطه برگهای کلفت آبدار و کوزه مانند خود، مشخص می شود. اندازه گیاه ممکن است از چند سانتیمتر تا چند دسیمتر که بستگی به گونه آن دارد، متغیر است. مراقبت از گیاه آلوئه شبیه مراقبت های گیاه کاکتوس است.

 

علت پژمرده شدن آلوئه ورا

دستورالعمل مراقبت از گیاه آلوئه ورا:

در حالی که گیاه آلوئه ورا در آپارتمان در حال رشد است، چند نکته مهم وجود دارد که نیاز به توجه دارد. بسته به شرایط رشد، آبیاری کافی و کود مورد نیاز باید به گیاه داده شود.

شرایط خاک:

گیاه آلوئه ورا در هر نوع خاکی قابل رشد است. شرایط ایده آل خاک برای پرورش آلوئه ورا، خاکی شل، با حاصلخیزی متوسط و زهکشی بالا مورد نیاز است. شما می توانید هر مخلوط با کیفیت تجاری را با اضافه کردن ماسه دانه درشت، پرلیت، یا سنگریزدهای گرانیت را در گلدان قرار دهید. از گلدان خیلی بزرگ برای کاشت آلوئه ورا استفاده نکنید. یک گلدان ۱۵ سانتیمتری کافی است. 

دمای مورد نیاز:

گیاه آلوئه ورا نور زیاد خورشید را ترجیح می دهد. اگر در جایی زندگی می کنید که باران زیادی نمی بارد، می توانید گلدان را، در شرایط آب و هوایی گرم، در خارج از خانه، بطوری که نور کامل خورشید بر روی سایبان پلاستیکی بتابد، قرار دهید. هنگام نگهداری در داخل خانه، گلدان ها باید در بخش شرقی و یا غربی کنار پنجره ای قرار داده شود. چون تقریبا ۹۵ گیاه آلوئه ورا، آب است، به شدت در مقابل سرما، آسیب پذیر است.

دمای ایده آل برای نگهداری گیاه آلوئه ورا، ۱۵ تا ۲۵ درجه سلسیوس است. بنابراین، اگر آلوئه ورا را در بیرون از منزل پرورش می دهید، باید گلدان ها را بر اساس شرایط محیط بیرون و قبل از آغاز شب های سرد پاییزی، جابجا کنید.

آب دادن به آلوئه ورا:

مشابه کاکتوس و دیگر گیاهان آبدار، گیاه آلوئه ورا نیازمند آبیاری زیادی نیست. به گیاه باید بگونه ای آب داده شود که آب شروع به بیرون آمدن از سوراخهای زهکش گلدان نماید. یک زیرگلدانی در زیر گلدان قرار دهید تا آب خروجی را جمع کند. معمولا یک فاصله ده تا چهارده روزه باید در بین دو آبیاری وجود داشته باشد. فاصله بین دو آبیاری بر اساس شرایط خاک، متنوع است. آبیاری را زمانی شروع کنید که خاک تمام خشک شده باشد.

در ماه های فصل زمستان، گیاه در شرایط خواب است و نیاز آبی آن خیلی کم است. لذا می توان در فصل زمستان، فاصله آبیاری را به سه تا چهار هفته افزایش داد. بسیاری از باغداران، آبیاری آلوئه ورا را در فصل زمستان قطع می کنند. البته این مورد برای سلامت گیاه خوب نیست و باید از انجام این کار خودداری کرد.

 

تکثیر آلوئه ورا

کوددهی به آلوئه ورا:

وقتی که از خاک کود داده شده برای کاشت آلوئه ورا استفاده می شود، فقط لازم است که یکبار و در فصل بهار به آن کود داده شود. فقط از کود رقیق (آبکی) و یا از نوع نیمه قوی (۱۰-۴۰-۱۰) برای این کار استفاده کنید. چنانچه، خاک، حاصلخیز نیست، باید کود نیمه قوی را در هر ماه یکبار از ابتدای فصل بهار تا آخر تابستان، به گیاه داد. کودهای ارگانیک و یا کودهای گرم را برای گیاهان کاشته شده در محیط بیرون، می توان استفاده کرد.

تغییر گلدان ها:

گیاه آلوئه ورا دارای رشد سریعی است و ریشه های آن، مایل به گسترش هستند. بنابراین، تغییر گلدانها، پس از هر یک یا دو سال انجام گیرد تا از انبوه شدن ریشه ها جلوگیری شود. با این کار می توان مجددا خاک را پر کرد. ظرف و یا گلدانی را که برای بازکاشت انتخاب می شود، باید دارای سطح پهنی باشد. حتی اگر گلدان خیلی عمیق نیست، این موضوع مشکل مهمی محسوب نمی شود. در قسمت پایین گلدان یک لایه شن بریزید تا از زهکشی مناسب آن مطمئن شوید و سپس خاک تازه بریزید (خاک گلدان قبلی را استفاده نکنید.). گیاه را با دقت زیاد بطوری که به ریشه های آلوئه ورا آسیب نرسد، از داخل گلدان قبلی خارج کنید و آن را در داخل گلدان جدید قرار دهید. زمانی گلدان را آبیاری کنید که ریشه گیاه در خاک جدید، کاملا استقرار یافته باشد.

 

بعضی از خواص آلوئه ورا:

شیره آلوئه ورا برای درمان بریدگی های خفیف، سوختگی ها، گزش حشرات، آفتاب سوختگی و غیره مؤثر است. در اقلیم گرم، گیاهان آلوئه ورای تحت کشت بیرون، گلهای زیبایی تولید می کنند که دارای ساقه بلندی هستند، که در رنگهای متنوعی وجود دارند. اگر که آلوئه ورا بعنوان گیاه آپارتمانی کاشته شود، شکوفه نخواهد داد.

 

خواص آلوئه ورا
تکثیر:

به سه روش تکثیر می شود که به شرح ذیل می باشد:

۱ تکثیر به روش پا جوش (تقسیم بوته):

حدودا هر شش ماه ۱۰ پاجوش بر روی ریشه ها و لابه لای برگهای خشکیده بوته ها بوجود می آید که در این روش تغییر ژنتیکی و خواص آن خیلی کم است و گیاهان همسانی تولید می شوند.

۲ تکثیر به روش بذر:

در این روش سرعت تولید گیاه پایین است و گیاهان همسانی تولید نمی شود به دلیل پدیده نر عقیمی و دگر کشتی افزایش تفرق ژنتیکی قابل توجهی در نتایج ظاهر خواهد شد.

۳ تکثیر به روش کشت بافت:

در این روش کشت بافت با به دست آوردن سلول های بنیادی گیاه و تمایز آنها امکان تولید یک گیاه کامل به وجود می آید به این صورت که در روش کشت بافت گیاه آلوئه ورا ( آلوورا) یک بخش کوچکی از سلول های انتهایی در حال تکثیر گیاه کشت داده می شود و گیاه کامل بدست می آید از بارزترین مزیت های روش کشت بافت به شرح ذیل می باشد:
سرعت بخشیدن به تکثیر (در حدود ۵۰ الی ۲۰۰ برابر) کنترل ژنتیکی گیاه. تولید گیاهان همسان و دارای ثبات ژنتیکی و تغییر نکردن خواص آن کنترل آلودگی ها و بیماریها بازدهی اقتصادی بالا.

بیماری ها و مشکلات:

برگها پژمرده و نوک آنها قهوه ای می شود. علت آن کمی رطوبت هوای اطراف گلدان است.
برگها مجعد و پیچیده می شود و لبه برگها قهوه ای می گردد. علت آن سردی بیش از اندازه هوا و کمی رطوبت هوای اطراف گلدان است.
برگها روبه زردی می گذارد و لکه های سفیدی در سطح آن ظاهر می گردد. علت آن هجوم کنههای بسیار ریزی است که در محل دمبرگ و زیر آن وجود دارد. برای جلوگیری از آن باید با مالاتیون دو در هزار یک مرتبه در هفته از اول بهار سمپاشی نمود. همچنین غبار پاشی سطح و زیر برگها با آب ولرم باید به طور مرتب انجام گیرد.

 

بیماری ها و مشکلات آلوورا

 

 

 

 نگهداری گل سینگونیوم را در این مطلب بخوانید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *