نگهداری از گیاه زیبای کالاتیا

مشخصات:

 گیاه کالاتیا با نام علمی Calathea makoyana، از خانواده Marantaceae میباشد. این جنس دارای ۱۵۰ گونه مختلف است که به عنوان گیاهان همیشه سبز دائمی در گلخانه ها پرورش داده میشودند و دارای برگهای بسیار زیبایی هستند. کالاتیا بومی برزیل است و دارای ریزوم بوده و ارتفاع آن به ۴۵ تا ۶۰ سانتی متر و گسترش آن به حدود ۳۰ تا ۴۵ سانتی متر می رسد.

برگها تخم مرغی شکل و در حدود ۱۵ سانتیمتر است. برگها در قسمت رویی سبز نقره ای با رگبرگهای مشخص، همراه با لکه های سبز تیره هستند و دمبرگهای طویلی دارند. در قسمت زیرین برگ، لکه ها به رنگ قرمز می باشند.

نگهداری و مراقبت از کالاتیا
مراقبت:

این گیاه به نور متوسط، گرمای زیاد، آبیاری معمولی، رطوبت هوای ۵۰ تا ۹۰ درصد و خاک کمی اسیدی احتیاج دارد.

آبیاری:

گیاه تمایل دارد که در فصول رشد یعنی بهار تا تابستان، خاکی مرطوب ( نه خیس) داشته باشد. پس در این مدت هفته ای یک بار آن را آبیاری کنید. در زمستان هم حدودا هر ۱۵ روز این کار را انجام دهید و اجازه دهید خاک خشک شود سپس آبیاری کنید.

کود:

کود مورد نیاز کالاتیا را می توان به میزان یک گرم در لیتر هرهفته یک بار از اردیبهشت تا شهریور مورد استفاده قرار داد.

خاک:

مخلوطی از خاک برگ، تورب، خاک باغچه با کمی ماسه، خاک مغذی و قابل نفوذی را برای کالاتتا به وجود می آورد.

شرایط محیطی و نیازهای کالاتیا یا کالاته آ
ازدیاد:

این گیاه را می توان به آسانی از طریق تقسیم بوته ای که، رشد خوبی داشته تکثیر کرد. اواسط بهار تا اوایل تابستان، بهترین زمان برای این کار است. ابتدا به آرامی گیاه را از هم باز کنید. و با استفاده از یک چاقوی تیز، آن را به قسمت هایی با چند برگ تقسیم نمایید.

به طوری که هر قسمت ریشه هایی به همراه داشته باشد. سپس هر یک را به تنهایی در گلدانی با قطر دهانه ۹ سانتیمتر، حاوی کمپوست گلدانی با پایه پیت قرار دهید، بعد از کاشت گیاه، آن را با کیسه پلاستیکی شفاف بپوشانید تا رطوبت مورد نیاز گیاه تأمین شود. گلدان را دور از تابش مستقیم خورشید و در دمای ۲۰ درجه سانتگراد نگه دارید.

پس از ۶ تا ۸ هفته، گیاه شما ریشه دار می شود و باید کیسه پلاستیکی رابردارید تا در محیط طبیعی قرار بگیرد، کنترل و بازرسی مرتب هوادهی و حذف برگهای آلوده، در زمانی که گیاه زیر کیسه پلاستیکی است، باعث می شود، برگهای نازک این گیاه دچار فساد نشوند.

عوارض و درمان:

برگهای پژمرده و شفاف کالاتیا و پوشیده شدن سطح زیرین برگهای آن با تارهای عنکبوتی، به علت حمله کنه ریز قرمز می باشد. باید با سم کنه کش، طبق دستور، گلدان را سمپاشی کنید.

اگر دیدید برگها کمرنگ هستند و توده های سفید پنبه ای شکل در قاعده آنها تشکیل شده است. با یک سم نفوذی هر ۱۴ روز یکبار سمپاشی نمایید تا علایم بر طرف گردد.

اگر برگهای گیاه کالاتیا به طرف پایین خم شوند، درجه حرارت محیط بالا است و هوا خشک می باشد. بنابراین باید گلدان رابه محل خنکتر منتقل کرده و آبیاری و مه پاشی فراوان انجام دهید اشعه مستقیم آفتاب برگهای گیاه را رنگ پریده و کمرنگ می کند.

در صورتی که برگها در طول روز لوله شد و حاشیه برگها به سمت وسط خم شوند، یعنی اینکه هوا خیلی سرد است یا گیاه به آبیاری احتیاج دارد. این اتفاق در شب طبیعی است.

اگر حاشیه برگها قهوه ای و لوله می شوند هوا سرد و آبیاری منظم می باشد و اگر حاشیه برگها قهوه ای شده و سپس بریزد گیاه تشنگی می کشد.

برگهای ریز  گیاه کالاتیا و رشد کند آن نیز در نتیجه کمبود مواد غذایی است. با بر طرف کردن این عوامل، گلدان ما شاداب خواهد شد.

عوارض و درمان بیماری های کالاتیا

 

 

 

شرایط نگهداری گیاهان آپارتمانی را در این مطلب بخوانید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *