نگهداری گیاه کروتون

اسم علمی کرچک هندی Codiaeum variegatum، از خانواده Euphorbiaceae 

 گیاه کروتون  دارای ۱۵ گونه مختلف از نوع درختچه های همیشه سبز است.گونه مورد نظر بومی مالزی می باشد. در گلدان ارتفاع آن به ۶۰ سانتی متر و گسترش آن به ۳۰ تا ۴۰ سانتیمتر می رسند.

در خارج از گلدان ارتفاع این گیاه از ۳ متر تجاوز می کند. برگهای کروتون معمولا مخلوطی از سبز، سفید، زرد، قرمز، صورتی، سیاه و نارنجی می باشد. شکل برگها متنوع از خطی تا تخم مرغی است.

کوچک هندی یا کروتون به رطوبت زیاد اتمسفر احتیاج دارد و اگر در منازل، در نواحی خشک، رطوبت به اندازه کافی وجود نداشته باشد. برگها شروع به ریزش نموده و به مرور باعث از بین رفتن گیاه می شود. اسپری آب روی برگها مشکل را کاملا بر طرف نمی کند ولی تا اندازه ای در نگهداری آن مؤثر است. درجه حرارت مناسب کروتون در زمستان ۱۶ درجه سانتی گراد می باشد.

 

نگهداری گل کروتون پرتقالی

مراقبت:

این گیاه به نور معمولی، گرمای زیاد، خاک همیشه خیس، رطوبت هوای ۷۰ تا ۹۰ درصد و خاک قلیایی احتیاج دارد.

کود:

می توان به میزان ۳ گرم در لیتر، هر دو هفته یک بار از فروردین تا شهریور ماه به کروتون، کود داد. با کود مایع (NPK (8-2-10 گیاه را تغذیه کنید. رنگ برگ ها با کود دهی مناسب زیباتر به نظر می رسند. در زمستان به هیچ وجه کود ندهید.

خاک:

خاک جنگلی خاک مطلوب برای این گیاه می باشد.

آبیاری: 

اجازه ندهید سطح گلدان گیاه کروتون شما خشک شود ۳-۲ بار در هفته در تابستان ور هر ۴ روز یکبار در زمستان مناسب و کافی میباشد، در زمستان آبیاری با آب ولرم توصیه می‌گردد، جهت تامین رطوبت بهتر گلدان را درون گلدان بزرگتری قرار دهید و حدا فاصل بین دو گلدان با خزه ‌مرطوب پر کنید، قرار دادن تعددی قلوه سنگ بین گلدان و زیر گلدانی در جلوگیری از باتلاقی شدن خاک موثر است.

ازدیاد:

تجارت کنندگان گل و گیاه، کروتون را در بسترهای گرم تکثیر می کنند. یعنی دمای خاک بستر رابین ۲۱ تا ۲۴ درجه سانتیگراد نگه می دارند. اواخر بهار و در طول تابستان، از طریق قلمه های انتهایی ساقه به اندازهای ۱۰ تا ۱۵ سانتیمتر، می توان عمل تکثیر را انجام داد.

کروتون اغلب به صورت به صورت تک ساقه ای رشد می کند، بنابراین باید اجازه دهید تا به اندازه کافی بزرگ شده و جوانه های فرعی تولید کند. قلمه های انتهایی ساقه را از جوانه ای فرعی بگیرید و در پودر هورمون ریشه زایی فرو برده و در گلدانهایی به قطر دهامنه ۹ تا ۱۱ سانتیمتر، حاوی کمپوست گلدانی بکارید.

قلمه ها را با کیسه پلاستیکی شفاف بپوشانید و در دمای ۲۴ درجه سانتیگراد و نور مناسب نگاه دارید. خاک را همیشه مرطوب کنید. پس از دو ماه ریشه دهی کامل می شود.

 

علت برگ ریزی گیاه کروتون

عوارض و درمان:

اگر برگ های این گیاه کمرنگ باشد به معنای این است که محیط تاریک آشپزخانه و گاز نفتی می تواند لکه های قهوه ای روی برگها ایجاد کرده و باعث ریزش آنها شود.

آبیاری بیش از حد نیز باعث پوسیدگی ساقه و ریزش برگها می گردد.

اگر دیدید برگها در تمام اندام گیاه می ریزند، تغییرات شدید درجه حرارت در محیط داشته اید. سعی کنید درجه حرارت را ثابت کنید ریزش برگهای پایین بوته به دلیل هوای سرد و خشک است.

تغذیه مصنوعی گیاه از به وجود آمدن برگهای جوان ریز و کم رشد جلوگیری می کند.

دقت داشته باشید در آفتاب مستقیم، مه پاشی انجام ندهید زیرا لکه های قهوه ای و سوخته روی برگ ایجاد می کند.

برگهای منقبض شده کروتون نشانگر تشنگی و گرمای هوا می باشد. باید گلدان را به محل خنک تری ببرید و فورا آبیاری و مه پاشی کنید توده های پنبه ای شکل در قاعده و سطح برگها را می توان با سمپاشی توسط سموم حشره کش، هر ۱۴ روز یکبار، از بین می رود.

 

گل کروتون

 

 

 

نگهداری سرخس را در این مطلب بخوانید.

۲ thoughts on “نگهداری گیاه کروتون

 • 20 خرداد 1399 در t 3:02 ب.ظ
  Permalink

  عالی بود. ممنونم.. برای کروتن ک گفتین خاک قلیایی واسش خوبه، پس میشه پوسته تخم مرغ را به خاکش اضافه کنیم؟

  پاسخ دادن
  • 20 خرداد 1399 در t 8:24 ب.ظ
   Permalink

   استفاده از جوشانده ی پوست تخم مرغ روش بهتری است اما برای اینکه به کروتون کود بدهید از کود مایع( NPK (8-2-10 استفاده کنید.

   پاسخ دادن

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *