خواص دارویی تخم کتان چیست و چه مصارفی دارد؟

کلیات گیاه شناسی

نام علمی Usitatissimum Linum

تخم کتان که یکی از پر مصرف ترین دانه های گیاهی است از گیاه کتان گرفته میشود. امروزه گیاه کتان در منطقه وسیعی از اروپا و آسیا می روید. از این گیاه استفاده های زیادی بعمل می آید. از الیاف آن برای یافتن پارچه استفاده می شود. پارچه کتان برای البسه مخصوصاً در تابستان نوعی مناسب بشمار می رود. کتان گیاهی است که از قدیم الایام شناخته شده و بکار می رفته است. حتی پرورش آن در مصر در حدود پنج قرن قبل از میلاد مسیح معمول بوده است.

 

خواص دارویی تخم کتان

ترکیبات شیمیایی:

از دانه های کتان در اثر فشار و بدون حرارت دادن روغنی بدست می آید که به روغن کتان ( برای اینکه با روغن برزک اشتباه نشود) نامیده می شود.

خواص دارویی:

روغن تخم گیاه کتان علاوه بر داشتن ۳-Omega دارای ویتامین E نیز می باشد، و حتی اگر به مقدار بیش از احتیاج ( یک قاشق چایخوری در روز ) مصرف شود، عوارض جانبی نخواهد داشت.

خاصیت مهم دیگر روغن کتان اثر ضد تورم آن می باشد. میگرن های دردناک را شفا داده و عادات ماهانه دردناک را از بین می برد. مطالعات جدید نشان داده است که روغن تخم کتان حتی می تواند مصونیت بدن را در مقابل بیماری ها بالا ببرد. استفاده از این روغن از سرطان جلوگیری می کند.

تخم کتان به علت داشتن موسیلاژ زیاد نرم کننده بسیار خوبی است و در رفع یبوست می توان از آن استفاده کرد. بدین منظور باید تخم کتان را روی زبان ریخت و با مقدری آب آن را بدون جویدن بلعید و یا می توان تخم این گیاه را در آب خیس کرده و صبح ناشتا خورد. دم کرده تخم کتان نیز معجزه گر است.

دم کرده آن علاج بیماری های مجاری ادرار ، زخم معده و وروم روده ، یبوست ، ورم مثانه ، سنگ کلیه ، سرفه، دردهای پریود و حتی مرض قند می باشد. می توان تخم  این گیاه  را با مقادیر آب جوشانید و سپس جوشانده آن را در داخل وان حمام ریخت و در آن دراز کشید. خارش پوست را فوراً از بین می برد.

 

 

روغن تخم کتان و طرز استفاده

طرز استفاده:

روغن تخم کتان بنام Flax Seed Oil نامیده می شود، و می توان آن را از فروشگاه های گیاهان دارویی و یا برخی از داروخانه ها خریداری کرد که البته در یخچال نگهداری شود و باید دقت کرد که تاریخ مصرف آن نگذشته باشد.

  • به هنگام صرف ناهار، دانه‌های تخم کتان را به سالاد خود اضافه نموده و میل کنید.
  •  آنرا  با آب‌میوه مخلوط کرده و میل نمایید.
  •  تخم  گیاه کتان را به گوشت چرخ‌کرده اضافه نموده و سپس با آن کوفته و یا کباب درست کنید.
  •  تخم گیاه کتان را به ماست و یا دوغ خود اضافه نموده و میل کنید.
  •  آنرا  به انواع سالادها و یا سوپ‌ها بیفزایید.
  •  آنرا به سس گوجه‌فرنگی و یا آب انواع گوشت‌ها اضافه کرده و میل نمایید.

 

 

خواص دارویی مامیران کبیر را در این مطلب بخوانید.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *